Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Wychodząc na przeciw potrzebom Gości z dysfunkcją wzroku Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oferuje:

  • Dźwiękową mapę drogi do Muzeum

Aby ułatwić Gościom dotarcie do Wilanowa, przygotowano dźwiękowy opis drogi z pętli autobusowej do muzeum.

  • Ścieżkę dotykową po pałacu

Ścieżka powstała głownie z myślą o gościach indywidualnych z niepełnosprawnością wzroku. Daje możliwość pełniejszego odbioru sztuki. Obraz uzupełniony jest audiodeskrypcją, która pomaga w lepszym poznaniu obiektów. Ścieżkę rozpoczynają makiety pałacu oraz całego założenia pałacowo-parkowego. Dzięki nim można rozpoznać się w relacjach przestrzennych Wilanowa i poznać barokową bryłę pałacu i bogato zdobione elewacje. Ścieżkę dotykową tworzy w sumie sześć obrazów w wersji dotykowej: Portret Izabeli Lubomirskiej, Portret Antoniego Szczuki, Portret Marysieńki z dziećmi, Bachus jako dziecko, Madonna del Velo, Portret konny Potockiego. Specjalnie zaprojektowane i wykonane kopie obrazów rozstawione są w pałacu w pobliżu oryginalnych dzieł, podczas zwiedzania można je oglądać dotykiem. Wybrane zostały dzieła ważne dla historii muzeum i ciekawe z artystycznego punktu widzenia.

  •  Publikacje

I. Publikacje historyczne w alfabecie Braille’a i czcionką powiększoną:
Przewodnik po pałacu,"Mowa przedmiotów, czyli martwe natury w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie", „Portret konny Stanisława Kostki Potockiego”, „Czerwona i czarna kamionka oraz ich naśladownictwo w zbiorach wilanowskich”,

II. Publikacje przyrodnicze w alfabecie Braille’a i czcionką powiększoną: „Morysin – dzikość miejsca”, „Na styku historii i kultury”,

„Różnorodność biologiczna ogrodów wilanowskich”
III. Plany tyflograficzne* z opisami w alfabecie Braille’a i czcionką powiększoną: pałacu (11 plansz), ogrodów (11 plansz).

Publikacje wykorzystywane są podczas zajęć edukacyjnych (spacerów, warsztatów),  jest również możliwość wypożyczenia w pałacu niżej wymienionych publikacji i zapoznania się z nimi na miejscu w dowolnym tempie. 

Źródło: www.wilanow-palac.pl