Sześciopunkt na wagę złota

17.04.2018 r.

 

Sześć wypukłych punkcików ułożonych w dwóch pionowych rzędach - tylko tyle potrzeba, aby niewidomi mogli czytać i pisać.

„Sześciopunkt” to również czasopismo wydawane przez Lubelską Fundację „Świat według Ludwika Braille’a”. Czasopismo to dociera do rąk niewidomych od 2015 roku i daje dostęp do ubogiego zasobu prasy drukowanej pismem punktowym. Dużym atutem tego magazynu jest fakt, że artykuły w nim zamieszczane piszą sami niewidomi, a tematyka w nich zawarta związana jest bezpośrednio z problematyką dotyczącą osób z dysfunkcją wzroku.

Na łamach „Sześciopunktu” znaleźć można informacje o dostępności przestrzeni publicznej, kulturalnej czy obowiązujących przepisach prawnych. Praktyczne porady z zakresu bezwzrokowego wykonywania czynności dnia codziennego czy informatyki, wypowiedzi psychologa oraz samych czytelników - to tylko niewielka część tego, co można znaleźć na stronicach gazety.

Czytelnicy cenią sobie oryginalne teksty oraz fakt, iż w miesięczniku jest minimalny udział przedruków, każdy ma szansę na znalezienie dla siebie tematu, który go interesuje.

W bardzo krótkim czasie dotarł on do niewidomych i niedowidzących w całej Polsce i wielu z czytających nie wyobraża sobie, aby „Sześciopunkt” miał zniknąć z rynku wydawniczego.

Czytający wersję elektroniczną bez problemu po nią sięgają, natomiast niedowidzący otrzymują czasopismo w wersji powiększonego druku, co umożliwia im samodzielne czytanie, jednak dla osób całkowicie pozbawionych wzroku „Sześciopunkt” jest nie tylko kopalnią wiedzy, pozwala również na ćwiczenie czytania palcami oraz utrwala ortografię.

O ile ogólnie dostępne czasopisma dla osób widzących nie mają wygórowanej ceny, o tyle te drukowane pismem punktowym wymagają dużych nakładów finansowych i kupno ich przez niewidomego nie zawsze jest możliwe. Zapotrzebowanie na wersję brajlowską „Sześciopunktu” jest coraz większe, co potwierdza fakt, iż część przeczytanych egzemplarzy już na daną chwilę jest przekazywana do rąk osób, które jej nie otrzymują.

Niewidomi przełamując bariery wykonują czynności, o które nie jeden widzący by ich nie posądził, jednak nie są w stanie samodzielnie zapewnić środków na wydawanie „Sześciopunktu”.

Od wsparcia i pomocy finansowej osób, które patrzą nie tylko oczami, ale również sercem zależy dalszy los czasopisma.

Czytelnicy z ufnością patrzą w przyszłość i mają nadzieję, że ich potrzeby zostaną dostrzeżone.

Dla wszystkich nieobojętnych na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących podajemy numer konta bankowego Fundacji "Świat według Ludwika Braille'a" - Organizacji Pożytku Publicznego (KRS 0000515560): 33 1750 0012 0000 0000 3438 5815, Bank Raiffeisen Polska Spółka Akcyjna.


Zarząd Fundacji „Świat według Ludwika Braille’a”

Teresa Dederko
Prezes Zarządu Fundacji

Patrycja Rokicka
Sekretarz Zarządu Fundacji