Dlaczego warto kupić iPhone'a

iPhone - jako doskonałe narzędzie dla niewidomych i słabowidzących

Niewątpliwie iPhone jest stosunkowo drogim urządzeniem. Ceny aktualnych modeli zaczynają się od około 3000 złotych za wersję z najmniejszą ilością pamięci. Niestety nie mamy wpływu na politykę cenową firmy Apple.

Biorąc jednak pod uwagę to, co może zaoferować iPhone osobie niewidomej czy słabowidzącej, na pewno warto w niego zainwestować.

Dlaczego warto zainwestować w iPhone'a

  1. System operacyjny firmy Apple iOS, który zarządza m. in. iPhonem, standardowo wyposażony jest w tak zwane funkcje ułatwień dostępu, które czynią urządzenia doskonale dostępnymi dla niepełnosprawnych. Nie tylko dla niewidomych. Sam odczyt ekranu jest perfekcyjny, bo odpowiada za niego producent systemu, a nie zewnętrza firma, która stara się dostosować program do systemu, jak to ma miejsce w przypadku komputerów z systemem Windows, czy też miało miejsce dawniej z telefonami Nokia z systemem Symbian S60. A i sam system operacyjny iOS jest wzorem płynności działania.
    W skład ułatwień dostępu wchodzą:
    • program odczytu ekranu VoiceOver - zapewnia pełne wsparcie dla systemu iOS i większości produkowanych dla tej platformy aplikacji,
    • Zoom – powiększanie ekranu, jak przy pomocy programów powiększających w komputerze,
    • zestaw funkcji wspierających aparaty słuchowe,
    • wsparcie dla sterowania przyciskami – dla osób mających trudności manualne.
  2. Zintegrowane z systemem funkcje ułatwień dostępu powodują, że zawsze po aktualizacji systemu, mamy jego pełne wparcie i nie musimy, jak to ma miejsce często w przypadku komputerów, czekać na aktualizację programu odczytu ekranu, aby znów móc obsługiwać urządzenie. Tu funkcje ułatwień dostępu są zawsze aktualne. Często są one same w sobie przedmiotem aktualizacji i poprawek wydawanych dla systemu iOS przez producenta.
  3. Obsługa urządzenia jest prosta dzięki systemowi specjalnych gestów i menu w formie pokrętła, a działanie jest precyzyjne.
  4. Oprócz zwykłych funkcji telefonu takich jak dzwonienie i obsługa wiadomości SMS/MMS, iPhone, jako smartfon umożliwia:
    • obsługę poczty e-mail,
    • odczytywanie stron WWW,
    • komunikację przez internet z innymi użytkownikami iPhone poprzez funkcję FaceTime (połączenie wideo) i FaceTime Audio (połączenie głosowe) – są to połączenia realizowane poza standardową siecią komórkową przez Internet (WiFi lub przez Internet w ramach wykupionego pakietu u operatora).
    • sprawdzanie pogody oraz korzystanie z kalendarza, zegarka (w tym budzika), przypomnień, notatek, dyktafonu, słuchanie podcastów (np. z www.tyflopodcast.net), itp.
    • korzystanie z komunikatorów internetowych typu Skype, Gadu-Gadu, WhatsApp, Viber, itp.,
    • możliwość instalacji ciekawych programów informacyjnych typu: Interia Fakty, WP Info, Sport.pl Live i innych oferowanych też przez wydawców czasopism, dzięki którym osoba niewidoma ma łatwy dostęp do aktualnych informacji. Przykładami mogą być: Gazeta.pl, Kurier Lubelski, Komputer Świat, itp.
  5. iPhone pozwala za pomocą komend głosowych wykonywać połączenia. Daje też możliwość głosowego wprowadzania danych, czyli dyktowania notatek, wiadomości e-mail, SMS-ów, czy nawet wyszukiwania kontaktów i danych w Internecie. Po angielsku i w kilkunastu innych językach można całkowicie sterować iPhonem głosowo. Czekamy na takie możliwości w języku polskim. Część funkcji, które wyżej wymieniono już działają w naszym języku.
  6. iPhone daje też możliwość instalacji wielu dedykowanych niewidomym programów, które dodatkowo podnoszą jego funkcjonalność. Wiele z tych aplikacji jest bezpłatnych. Inne kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wyjątkiem jest KNFBReader, który kosztuje 100 euro. Często aplikacje są sprzedawane w promocji i wtedy cena spada nawet o połowę.
    Przykładami aplikacji, dostępnych wyłącznie dla iPhone'a są:
    • KNFBReader – aplikacja, która robi zdjęcie, rozpoznaje tekst i odczytuje go na głos. Można w ten sposób odczytywać dokumenty, ulotki z lekami, etykiety produktów w sklepie, itp.
    • Seeing Assistant Move – nawigacja dla niewidomych, wykorzystująca dostarczane przez producenta „mapy” i punkty ze znanej kiedyś nawigacji Loadstone (na telefony Nokia).
    • Seeing Assistant Home – zestaw aplikacji wspomagających niewidomych i słabowidzących: lupa, czytnik kodów kreskowych, czujnik światła i tester kolorów.
    • VoiceDream Reader – odtwarzacz książek Daisy i e-booków oraz plików tekstowych.
    • Be My Eyes, czyli po polsku: bądź moimi oczami - aplikacja, która łączy osoby niewidome potrzebujące pomocy i wolontariuszy, który chcą „być ich oczami”. Osoba niewidoma wybiera sobie z listy dostępnych wolontariuszy osobę, której za pomocą aparatu swojego iPhone'a pokazuje otoczenie, a wolontariusz pomaga się zorientować w przestrzeni, albo wręcz kieruje jak też niewidomy ma się poruszać. Aplikacja jest bezpłatna.
  7. Jest też wiele aplikacji, które są dostępne nie tylko dla iPhone'ów, a pomagają osobom niewidomym:
    • Bilkom – rozkład jazdy pociągów,
    • myBus i inne aplikacje dostępne lokalnie – rozkład jazdy komunikacji miejskiej dla wielu miast w Polsce,
    • różne aplikacje do słuchania radia internetowego,
    • bankowe aplikacje mobilne – w zdecydowanej większości doskonale dostępne dla niewidomych. Dzięki nim można wykonywać wszelkie operacje bankowe.
    • Gry audio – np.: 1812 Serce zimy – gra fabularna stworzona z dużym rozmachem m. in. prze TP S.A. na smartfony i komputery z myślą o niewidomych.
    • Bezpłatny pakiet biurowy MS Office.

Podsumowanie

iPhone to znacznie więcej niż telefon. Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu staje się dla osoby niewidomej czy słabowidzącej wszechstronnym narzędziem codziennego użytku. Z powodzeniem może zastąpić komputer, kiedy zależy nam tylko na korzystaniu z dobrodziejstw Internetu.
Jeśli zaś idzie o wysoką cenę iPhone'a to porównując jego możliwości i kiedyś dofinansowywanych przy zakupie telefonów Nokii, to cena ta wydaje się być wytłumaczalna. Wysokiej klasy Nokia kosztowała kiedyś około 1500 i więcej złotych. A przy tym by z niej mogła skorzystać osoba niewidoma, trzeba było jeszcze kupić za ok. 1000 złotych program udźwiękawiający. A i wtedy telefon niewiele oferował w porównaniu z iPhonem. Inna sprawa, że obecnie telefony z klawiaturą, które można udźwiękowić są niedostępne.
Jeśli zaś chodzi o tańsze smartfony z Androidem, to z ich dostępnością jest taki problem, że oferowane są one przez wielu producentów, którzy starają się, aby ich produkt różnił się od konkurencji. W efekcie w systemie Android wprowadzane są modyfikacje i dodawane nakładki producentów, a wszystko to powoduje, że cierpi na tym dostępność dla niewidomych, a czasem urządzenia te stają się wręcz niedostępne. Dodatkowo, niektóre naprawdę ciekawe aplikacje stosowane na iPhone'ach nie są dostępne dla Androida.

Wnioski końcowe

Wobec powyższych argumentów niedopuszczalne jest, by nie można było starać się o dofinansowanie zakupu iPhone'a w ramach np. programu likwidacji barier w komunikowaniu się.
Można zgodzić się z tym, że nie jest zasadnym kupno iPhone'a w droższej wersji z większą ilością pamięci (bo tylko tym się różnią od siebie poszczególne modele z danego rocznika). To można potraktować za fanaberie kupującego, do której sam powinien sobie dołożyć. Ale zakup wersji podstawowej powinien być umożliwiony przy wsparciu ośrodków pomocy społecznej.

Sylwester Orzeszko