Słuchawki AfterShokz Bluez 2

AfterShokz Bluez 2 – słuchawki inne niż wszystkie

Urządzenia elektroniczne w coraz większym stopniu ułatwiają życie także osobom niewidomym. Szczególnie pomocne są te, które możemy zabierać ze sobą wychodząc z domu czy biura, by móc korzystać z nich praktycznie wszędzie. Takim urządzeniem jest nawigacja GPS wspomagająca samodzielne poruszanie się czy smartfon, którego zastosowania trudno zliczyć.

Korzystając z pomocy takich urządzeń prędzej czy później natkniemy się na problemy lub niedogodności związane z działaniem ich udźwiękowienia. Wędrując według wskazań nawigacji powinniśmy słyszeć komunikaty urządzenia zarówno w cichym parku, jak i w hałaśliwym centrum dużego miasta. W tym drugim przypadku głośniczek urządzenia okazuje się niewystarczający. Pozostaje użycie słuchawek, które w mniejszym bądź większym stopniu ograniczają możliwość odbioru dźwięków otoczenia wpływając tym samym negatywnie na nasze bezpieczeństwo.  Możemy np. nie usłyszeć nadjeżdżającego samochodu, roweru czy ostrzeżeń innych ludzi o grożącym nam niebezpieczeństwie, a wówczas nieszczęście gotowe.

Także korzystając z licznych aplikacji, jakie oferuje nasz smartfon powinniśmy z jednej strony zadbać o dyskrecję i własną prywatność, z drugiej zaś równocześnie musimy mieć możliwość prawidłowego odbierania dźwięków otoczenia. Tylko dla przykładu – niekoniecznie chciałbym się dzielić treścią właśnie otrzymanego maila czy wiadomością SMS, którą właśnie piszę z jadącymi ze mną pasażerami autobusu czy tramwaju. Jeśli jednak skorzystam ze słuchawek mogę przegapić zapowiedź przystanku, na którym chcę wysiąść. Inny przykład – jeśli będąc na zakupach postanowimy połączyć się z naszym bankiem, by sprawdzić stan konta, to chyba oczywistą rzeczą jest, iż nie będziemy chcieli dzielić się własnymi danymi dostępowymi do banku z innymi klientami sklepu czy jego obsługą. Korzystając z zestawu słuchawkowego możemy nie usłyszeć roztargnionego i zaaferowanego zakupami innego klienta zmierzającego wprost na nas. Takich sytuacji można wymieniać bardzo wiele – każdy z Czytelników z łatwością może sobie wyobrazić podobne zdarzenia. Dodam tylko jeszcze, że wyciąganie i rozplątywanie przewodowego zestawu słuchawkowego za każdym razem może stać się nieco irytujące.

Na szczęście są słuchawki pozwalające pogodzić konieczność zachowania prywatności z równie ważnym prawidłowym odbieraniem dźwięków otoczenia. Producentem takiego urządzenia jest  firma AfterShokz. Dzięki uprzejmości firmy P.H.U. „Impuls” z Lublina miałem możliwość przetestowania modelu Bluez 2.

Jest to stereofoniczny zestaw wykorzystujący przewodnictwo kostne. Dźwięk jest dostarczany przez dwa drgające przetworniki, które dotykają skóry tuż przed uchem. Samo ucho nie jest więc niczym przesłonięte i może swobodnie odbierać wszystkie docierające z otoczenia dźwięki. Wygląd urządzenia.

Chyba najprościej przedstawię wygląd tego zestawu  pisząc, że składa się z 2 zauszników (podobnych do okularowych) przytwierdzonych do łączącej je elastycznej opaski. Na końcu każdego zausznika znajduje się kwadratowy przetwornik. Zestaw zakładamy w ten sposób, że elastyczna opaska – pałąk słuchawek znajduje się z tyłu głowy. Zauszniki przechodzą nad uszami, a znajdujące się na ich końcach przetworniki przylegają do skóry tuż przed uchem. Na elastycznym pałąku łączącym zauszniki tuż za prawym uchem z łatwością odnajdziemy przycisk służący do włączania i wyłączania zestawu. Obok – bardziej na lewo mamy ukryte pod tzw. zaślepką gniazdo ładowarki oraz przyciski „+” i „-„. Na zewnętrznej stronie lewego przetwornika znajduje się trójkątny, wielofunkcyjny przycisk. Słuchawki są czarne. I to naprawdę wszystko, co można powiedzieć o ich wyglądzie niewidomym. Dla osób posługujących się wzrokiem wspomnę tylko o diodowym kolorowym sygnalizowaniu stanu pracy zestawu.

Obsługa urządzenia

Obsługa słuchawek jest prosta i bardzo wygodna. Nie będę w tym miejscu zamieszczał instrukcji obsługi, która zawiera wszelkie potrzebne informacje. Wspomnę jedynie, że słuchawki mają wbudowane udźwiękowienie i każda wykonywana przez nas czynność jest sygnalizowana dźwiękiem lub komunikatem głosowym. Przyjemny, kobiecy głos informuje o różnych zdarzeniach (np. połączeniu zestawu ze smartfonem czy konieczności naładowania baterii) w języku angielskim, ale do zrozumienia tych komunikatów wystarczy znajomość angielskiego na poziomie o wiele niższym niż podstawowy.    

Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu o ogromnej wygodzie używania tego zestawu. Jest on bardzo lekki, co z pewnością docenią wszyscy, którzy korzystają z podobnych rozwiązań przez dłuższy czas. Nawet wielogodzinne noszenie Bluez 2 nie powoduje odczuwania dyskomfortu czy bólu w uszach, na co narzeka część użytkowników słuchawek. Konstrukcja oraz sposób noszenia zestawu firmy AfterShokz praktycznie uniemożliwiają jego przypadkowe wypadnięcie i zgubienie. Do sytuacji takiej teoretycznie mogłoby dojść jedynie podczas uprawiania jakiegoś sportu ekstremalnego, gdyby zdarzyło się nam zawisnąć głową w dół. Ale producent pomyślał także i o takich sytuacjach dołączając do każdego zestawu pasek, za pomocą którego możemy zabezpieczyć nasze słuchawki przed przypadkowym zsunięciem się z głowy.

Początkowo zastanawiałem się, czy będę mógł korzystać jednocześnie z Bluez 2 i okularów. Moje obawy okazały się jednak niepotrzebne. Zauszniki słuchawek i te od okularów dało radę całkiem dobrze dopasować i nie mam żadnych problemów z noszeniem słuchawek oraz okularów. 

 Dużą swobodę podczas  użytkowania testowanych przeze mnie słuchawek zapewnia bezprzewodowa technologia Bluetooth, w której działają – eliminując tym samym możliwość przypadkowego wyszarpnięcia przewodu i upadku smartfona.

Przyznam, że korzystanie z Bluez 2 to sama przyjemność. Po włączeniu zestaw sam odnajduje zdefiniowane wcześniej urządzenie i łączy się z nim automatycznie. Jakość słyszanego dźwięku jest dobra. Ze zdumieniem zauważyłem, że mogłem rozmawiać nawet idąc ulicą o dużym natężeniu ruchu bez konieczności zwiększania głośności. Dwa mikrofony, jakie posiada ten zestaw sprawiały, że moi rozmówcy także nie mieli żadnych problemów ze zrozumieniem mnie – nawet w dość hałaśliwym otoczeniu. Doskonale rozumiałem komunikaty z aplikacji do nawigacji, słysząc jednocześnie jadące samochody czy idących ludzi. Słuchanie audiobooków przez te słuchawki jest także świetną rozrywką.

Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku słuchania muzyki. AfterShokz Bluez 2 nie dorównają tradycyjnym słuchawkom dobrej klasy. Należy jednak pamiętać, że nie zostały one zaprojektowaen dla wymagających melomanów. Zastosowane w nich technologie PremiumPitch oraz LeakSlayer zapewniają bardzo dobrą jakość przewodzonego przez układ kostny dźwięku oraz w znacznym stopniu eliminują jego naturalne straty. Myślę, że jakość odtwarzanej muzyki jest w stanie zadowolić większość odbiorców, o ile tylko wezmą pod uwagę, że smartfon czy tablet to nie profesjonalny zestaw audio.

Duży problem napotkałem próbując wykorzystać te słuchawki do pracy z komputerami pracującymi pod kontrolą Windows. O ile odsłuchanie dłuższych tekstów nie sprawiało większych problemów, to już np. krótkie polecenia jak „drukuj” czy „wklej” były niezrozumiałe. Jeszcze gorzej wyglądało odczytywanie przez screenreader pojedynczych liter (np. odczytywanie naciskanych klawiszy). Problemy te występowały na Windows 7 z NVDA oraz Windows 8,1 z systemowym narratorem. Natomiast praca na urządzeniach z nadgryzionym jabłuszkiem(iPhone, IPad) przebiegała bez najmniejszych nawet zakłóceń. Nie stwierdziłem także problemów po podłączeniu słuchawek do urządzeń z systemem Google Android.

Należy pamiętać, że wybranie zbyt dużej głośności może spowodować, iż nie tylko my będziemy słyszeli płynące z zestawu słuchawkowego dźwięki. W bardzo hałaśliwym otoczeniu dźwięki te wtopią się pewnie w inne odgłosy – raczej nie będzie więc z tym problemu. W cichym otoczeniu powinniśmy pamiętać, by nie używać słuchawek na cały regulator.

Do „pełni szczęścia” zabrakło mi może jeszcze tylko, by Bluez 2 mogły się łączyć jednocześnie z kilkoma urządzeniami – myślę jednak, że i ta funkcjonalność będzie możliwa do wykorzystania w kolejnym modelu zestawu słuchawkowego tego producenta.

AfterShokz Bluez2 nie jest urządzeniem dedykowanym jedynie  dla osób niewidomych Z oczywistych powodów w tym artykule skoncentrowałem się na korzyściach, jakie może odnieść z ich stosowania właśnie ta grupa ludzi. Jednak są one  świetnym rozwiązaniem także dla kierowców oraz ludzi aktywnych. Zastosowana w przetwornikach nanotechnologia chroni urządzenie przed potem czy wilgocią, co pozwala na wykorzystywanie tego urządzenia także podczas uprawiania sportu.

Przeprowadzone przeze mnie testy pokazały, że AfterShokz Bluez2 jest urządzeniem bardzo pomocnym dla niewidomych, choć osoby pełnosprawne także mogą odnieść korzyści z jego stosowania. Dlatego serdecznie polecam wszystkim rozważenie możliwości używania tych nietypowych słuchawek.

Szczegółową specyfikację techniczną można znaleźć pod adresem: http://www.phuimpuls.pl/?582,aftershokzbluez2 lub pod numerem telefonu: 81 533 25 10

Zbigniew Grajkowski