Koncerty organowe w Łodzi

Rehabilitacja kulturalnie - koncerty organowe

Muzyka jest dziedziną sztuki, która z natury jest dostępna dla niewidomych. Do zachwycania się jej pięknem, poddawania się jej nastrojowi nie są potrzebne żadne udogodnienia. Wystarczą chęci oraz odpowiednie miejsce.

Miejscem wprost idealnym do spotkań z muzyką jest zabytkowe wnętrze świątyni luterańskiej w Łodzi. Kościół został wybudowany w latach 1909-1928 w stylu neoromańskim. W jego wnętrzu znajdują się posiadające 60 głosów organy, które zostały wybudowane w 1928 roku i do dziś są jednym z najcenniejszych instrumentów koncertowych w mieście.

6 września zainaugurowano dwudziesty już sezon koncertów z cyklu "Niedziela z muzyką u św. Mateusza". Od września do czerwca w pierwszą niedzielę miesiąca w kościele odbywają się koncerty. Wykonawcami są zarówno utytułowani już mistrzowie krajowi i zagraniczni, jak i utalentowani młodzi artyści - laureaci konkursów muzycznych. Poza koncertami organowymi w ramach tego cyklu można usłyszeć także zespoły muzyki dawnej, kwartety smyczkowe, orkiestry czy chóry. Największa jednak ilość spotkań z muzyką to koncerty organowe, w czasie których można zachwycać się wspaniałą muzyką, niesamowitym bogactwem brzmienia instrumentu, mistrzowskimi wykonaniami we wnętrzu o niesamowitej akustyce. Nie sposób w tym miejscu pominąć rolę osoby prowadzącej koncert. Obecnie jest to p. Aleksandra Bęben, która w przystępny sposób dzieli się ze słuchaczami swoją bogatą wiedzą muzyczną. P. Aleksandra przedstawia osobę wykonawcy, wprowadza w epoki, w których powstawały wykonywane utwory, opowiada także o ich twórcach, a wszystko potrafi przekazać w bardzo interesujący  - także dla ludzi nie zajmujących się zawodowo muzyką  sposób.

Cykl koncertów "Niedziela z muzyką u św. Mateusza" od dawna ma już swoje stałe miejsce w kalendarzu kulturalnym Łodzi. Jego pomysłodawcami było małżeństwo - tragicznie zmarły w roku 2010 biskup Mieczysław Cieślar oraz jego żona - prof. Irena Wisełka-Cieślar, która do dziś jest kierownikiem artystycznym tego wydarzenia i dba o jego wysoki poziom.

Koncerty nie są w żaden szczególny sposób adresowane do niewidomych. Są otwarte dla wszystkich, którzy mają ochotę posłuchać muzyki. Wstęp na wszystkie koncerty z tego cyklu jest wolny.

Osoby widzące otrzymują przed koncertem czarnodrukowe informacje o wykonawcy i repertuarze.

Dzięki współpracy Fundacji "Świat według Ludwika Braille'a" oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej niewidomi otrzymują takie informacje w piśmie punktowym pocztą. Mogą dzięki temu zapoznać się z repertuarem najbliższego koncertu i osobą wykonawcy.

Korzystający z Internetu informacji o koncertach mogą szukać pod adresem http://www.mateusz.org.pl

Z okazji dwudziestego, jubileuszowego sezonu koncertowego życzymy Organizatorom oraz Wykonawcom wszystkiego, co najlepsze, sobie zaś co najmniej dwudziestu kolejnych lat ze wspaniałą muzyką.

Zbigniew Grajkowski