iGlasses

Sposób na wiszące przeszkody

Lato to pora szczególnie sprzyjająca spacerom, wędrówkom, wycieczkom. Podczas pieszych wypraw czekają na nas także nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne niespodzianki w postaci różnych zwisających przeszkód, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać przy pomocy białej laski. Mogą to być zwisające gałęzie drzew, krzewy rozrastające się na parkowe czy leśne dróżki, reklamy umieszczone na nieodpowiedniej wysokości czy wreszcie zbyt nisko zawieszone znaki drogowe. Niespodziewany kontakt twarzy z takimi przeszkodami jest w najlepszym wypadku nieprzyjemny, a w nieco gorszym może okazać się bardzo bolesny.

W komfortowej sytuacji są właściciele psów-przewodników, ponieważ zwierzęta te są szkolone do takiego prowadzenia niewidomego, aby omijał także i takie przeszkody.

A co z tymi, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na posiadanie psa?

Rozwiązaniem problemów mogą okazać się okulary iGlasses wyposażone w wykrywacz przeszkód znajdujących się na wysokości głowy. Okulary te to wynik współpracy firmy AmbuTech oraz Royal National Institute of Blind People. Posiadają one wbudowane urządzenie, które za pomocą ultradźwięków rozpoznaje przeszkody. O wykrytej przeszkodzie informuje dyskretnie za pomocą wibracji.

Częstotliwość wibracji zwiększa się w miarę przybliżania się do przeszkody. Okulary reagują na przeszkody, które znajdują się w odległości ok. 3 m. Jeśli przeszkoda znajdzie się przed nami w odległości 70 cm lub mniejszej, okulary będą wibrowały w sposób ciągły. Właściwość ta może okazać się dla nas bardzo pomocna także w kolejce do sklepowej kasy. Jeśli okulary wibrują w sposób ciągły, to znaczy, że przed nami stoi poprzedzająca nas osoba. Zmiana częstotliwości wibracji oznacza, że ktoś przed nami oddalił się nieco. Możemy więc i my ostrożnie spróbować przesunąć się do przodu.

Obsługa okularów jest bardzo prosta. Sprowadza się do włączania i wyłączania urządzenia przyciskiem znajdującym się z prawej strony. Także po prawej stronie jest umieszczone pokrętło, którym możemy wyregulować intensywność wibracji oraz wtyk ładowarki.

Pełne ładowanie trwa ok. 2,5 godz. i zapewnia ok. 10 godz. ciągłej pracy.

Oprawka okularów sprawia wrażenie solidnej i masywnej. Dobrze osłania oczy – także z boków. Mimo tego byłem zaskoczony stosunkowo niewielką wagą okularów, co nie jest bez znaczenia podczas dłuższego ich używania. Długość ramion można regulować, by zapewnić wygodę noszenia okularów przez osoby o różnej wielkości i kształcie głowy.

Do wyboru mamy soczewki białe (przezroczyste)  lub przyciemniane, brązowe. W każdym przypadku soczewki posiadają filtr promieni UV.

W zestawie poza samymi okularami otrzymałem także ładowarkę z wymiennymi wtykami do gniazdek brytyjskich i europejskich, pokrowiec na okulary oraz szczegółową instrukcję obsługi i dokumenty sprzedaży.

O tym, jak ważną jest informacja o wiszących na wysokości głowy przeszkodach doskonale wie każdy, kto miał wątpliwą przyjemność kontaktu z nimi.  Ci zaś, którym dotychczas takich kontaktów szczęśliwie udało się uniknąć mogą rozważyć stosowanie tej pomocy w celu utrzymania zerowego wyniku tych nieprzyjemnych zdarzeń.

Zbigniew Grajkowski