Publikacje

 • Sześciopunkt

  Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychCzasopismo "Sześciopunkt" tworzone jest z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących. Celem publikacji jest wzrost dostępu do wiedzy z zakresu rehabilitacji, prawa, zdrowia, informatyki, nowoczesnych technologii, programów pomocowych wśród osób z dysfunkcją wzroku oraz zlikwidowanie barier w dostępie do informacji.


  Czytaj więcej →
 • Liderzy o wielkich sercach i umysłach - sylwetki zasłużonych dla środowiska niewidomych

  Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychOddajemy do Państwa rąk publikację pt. „Liderzy o wielkich sercach i umysłach - sylwetki zasłużonych dla środowiska niewidomych”. Publikacja zawiera biogramy prasowe osób, które organizując szkolnictwo, tworząc zakłady pracy, ośrodki szkolno-wychowawcze i rehabilitacyjne przyczyniły się do podniesienia poziomu życia oraz rehabilitacji polskich niewidomych.


  Czytaj więcej →
 • Nowe technologie, nowe możliwości - poradnik dla osób niewidomych i słabowidzących

  Logo Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób NiepełnosprawnychNa przestrzeni ostatnich kilku lat rozwój nowych technologii zrewolucjonizował niektóre dziedziny naszego życia. Cyfryzacja i komputeryzacja wkroczyły nie tylko do zakładów pracy, ale także prywatnych mieszkań. Dziś trudno sobie wyobrazić egzystencję bez dostępu do Internetu i własnego laptopa. Niektóre obszary z dziedziny nowych technologii są wciąż niedostępne dla osób z dysfunkcją wzroku, ale są i takie, które stoją przed nimi otworem. Wiele nowoczesnych urządzeń może poprawić komfort i jakość życia osób niewidomych i słabowidzących.


  Czytaj więcej →
 • Publikacja pt. "Psychologiczne aspekty pandemii oraz skuteczne metody przeciwdziałania negatywnym skutkom wywołanym przez Covid-19 - poradnik dla osób niewidomych i słabowidzących"

  Zgodnie z tytułem, niniejsza publikacja poświęcona jest psychologicznym aspektom pandemii oraz skutecznym metodom przeciwdziałania negatywnym skutkom, wywołanym przez Covid-19.


  Czytaj więcej →
 • Okładka publikacji Mój iPgone - przewodnik obsługi dla osób niewidomych

  Mój iPhone - przewodnik obsługi dla osób niewidomych

  Publikacja powstała z myślą o osobach niewidomych, które są pełne obaw przed zamianą starego, wysłużonego i często już niesprawnego udźwiękowionego telefonu z klawiaturą na współczesny smartfon, który jest czymś znacznie więcej niż tylko telefonem.

  Publikacja została wydana w piśmie Braille'a w dwóch tomach.


  Czytaj więcej →
 • Psycholog_radzi_okladka.jpg

  Jak pomimo trudności cieszyć się życiem

  Publikacja Jak pomimo trudności cieszyć się życiem to zbiór porad psychologa dla osób niewidomych i słabowidzących.

  W styczniu 2020 r. dotarła do nas wiadomość o nowym, szkodliwym dla człowieka wirusie, który rozprzestrzenił się w Chinach. Kolejne miesiące przynosiły nowe niepokojące wieści – tym razem z Europy – Koronawirus SARS-CoV-2 dotarł do nas…


  Czytaj więcej →
 • Zaprzyjaźnij się z osobą niewidomą

  Drogi Czytelniku,

  czy wyobrażasz sobie sytuację, w której niespodziewanie gaśnie światło, a Ty, pomimo starań, niczego nie możesz zobaczyć; słyszysz tylko dźwięki dobiegające z okolicy: szczekanie psa, rozmowę przechodniów, trzaśnięcie drzwi. „To zupełnie niemożliwe!” - pomyślisz.


  Czytaj więcej →
 • Drogowskazy zdrowia - poradnik dla osób niewidomych i słabowidzących

  Publikacja Drogowskazy zdrowia - poradnik dla osób niewidomych i słabowidzących powstała z potrzeby promowania zachowań prozdrowotnych, propagowania wiedzy dotyczącej chorób cywilizacyjnych oraz ich profilaktyki, a także edukacji w obszarze zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania i aktywności fizycznej wśród osób niewidomych i słabowidzących.


  Czytaj więcej →
 • Znam swoje prawa - poradnik prawny dla niewidomych i słabowidzących

  Niniejsza publikacja kierowana jest do osób z problemami wzroku i ma na celu przedstawienie regulacji prawnych z różnych dziedzin życia z uwzględnieniem przepisów regulujących sytuację osób niewidomych i słabowidzących.


  Czytaj więcej →
 • Niewidomy pacjent w szpitalu

  Wydawałoby się, że personel służby zdrowia nie powinien mieć problemu z udzielaniem podstawowej pomocy osobie niewidomej, która pojawi się w szpitalu czy przychodni. Okazuje się jednak, że tak do końca nie jest. Oczywiście, nie wynika to z braku dobrej woli ze strony personelu, ale niedostatecznej wiedzy o tym, jak należy postępować w pierwszym kontakcie z osobą z dysfunkcją wzroku.


  Czytaj więcej →
 • Porada. Gdy spotkasz osobę niewidomą

  Publikacja przeznaczona jest głównie dla młodzieży szkół masowych, ale i nie tylko. Ma charakter edukacyjny, uświadamiający i uwrażliwiający ogół społeczeństwa na potrzeby osób niewidomych i słabowidzących. Podpowiada jak prawidłowo pomóc osobie z dysfunkcją wzroku w przestrzeni publicznej.


  Czytaj więcej →
 • Ku pełni życia

  Poradnik dla Osób z niepełnosprawnością wzrokową, ich rodzin i przyjaciół i dla wszystkich zainteresowanych przywracaniem ku pełni życia osób z dysfunkcją narządu wzroku na Lubelszczyźnie - aspekt zdrowotny, rehabilitacyjny i społeczny.


  Czytaj więcej →