Sprzęt i oprogramowanie pod lupą

Rynek specjalistycznego sprzętu i oprogramowania pęka w szwach. Co chwilę pojawiają się nowe, kuszące urządzenia lub te stare przechodzą tzw. lifting. W tym gąszczu elektroniki i oprogramowania konsument często jest zdezorientowany i zagubiony. Zadaje sobie pytanie: Co dla mnie będzie najodpowiedniejsze? Co tak naprawdę pomoże mi w trudach codzienności?

Dołożymy wszelkich starań, by rozwiać wątpliwości oraz wesprzeć Państwa rzetelnymi i rzeczowymi opiniami na temat testowanych przez naszych tyflospecjalistów urządzeń oraz pomocy, które są dostępne obecnie na rynku.

 

 • Dlaczego warto kupić iPhone'a

  iPhone - jako doskonałe narzędzie dla niewidomych i słabowidzących

  Niewątpliwie iPhone jest stosunkowo drogim urządzeniem. Ceny aktualnych modeli zaczynają się od około 3000 złotych za wersję z najmniejszą ilością pamięci. Niestety nie mamy wpływu na politykę cenową firmy Apple.


  Czytaj więcej →
 • Słuchawki AfterShokz Bluez 2

  AfterShokz Bluez 2 – słuchawki inne niż wszystkie

  Urządzenia elektroniczne w coraz większym stopniu ułatwiają życie także osobom niewidomym. Szczególnie pomocne są te, które możemy zabierać ze sobą wychodząc z domu czy biura, by móc korzystać z nich praktycznie wszędzie. Takim urządzeniem jest nawigacja GPS wspomagająca samodzielne poruszanie się czy smartfon, którego zastosowania trudno zliczyć.


  Czytaj więcej →
 • Voice Dream Reader

  Pewnie niejeden z czytelników tego artykułu przeczytał w swoim życiu dużo książek, bądź to na kasetach, w wersji papierowej, lub elektronicznej. Od wielu lat popularnością cieszą się tak zwane urządzenia lektorskie do czytania książek, a wszystko to dzięki ich poręczności i obsłudze wielu formatów plików, a także ich prostocie obsługi.


  Czytaj więcej →
 • TextGrabber

  Dzięki rozwojowi informatyki niewidomi mogą samodzielnie zapoznawać się z tekstami czarnodrukowymi. Skaner i komputer z odpowiednim oprogramowaniem umożliwiają dokładny i praktycznie bezbłędny odczyt treści pism, rachunków, materiałów reklamowych itp.


  Czytaj więcej →
 • iGlasses

  Sposób na wiszące przeszkody

  Lato to pora szczególnie sprzyjająca spacerom, wędrówkom, wycieczkom. Podczas pieszych wypraw czekają na nas także nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne niespodzianki w postaci różnych zwisających przeszkód, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać przy pomocy białej laski.


  Czytaj więcej →
 • Mozilla Thunderbird - klient poczty e-mail

  Alternatywa dla przestarzałego Outlook Expressa i jego następców: Poczta systemu Windows i Poczta usługi Windows Live


  Czytaj więcej →
 • Seeing Assistant Home

  Seeing Assistant Home to aplikacja stworzona przez polską firmę Transition Technologies S.A. Aplikacja ta działa w systemie IOS. Jej zadaniem jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w codziennych czynnościach domowych, choć bywa przydatna także poza domem. Można ją nabyć w sklepie Apple za ok. 4 euro (marzec 2015).


  Czytaj więcej →
 • RSS

  RSS w dużym skrócie to metoda przesyłania nagłówków z różnych stron internetowych. Nie jest to żadna nowość. Informatykom, czy zaawansowanym użytkownikom komputerów skrót ten znany jest od lat. Sam korzystam z tego rozwiązania, dzięki czemu zyskuję prostszy i szybszy dostęp do serwisów internetowych. Metoda ta może być dużym ułatwieniem zarówno dla niewidomych, jak i dla widzących.


  Czytaj więcej →
 • NVDA - informacje podstawowe

  Co to takiego?

  NVDA jest tzw. Programem odczytu ekranu. Działając w tle pozwala on osobom niewidomym pracować na komputerze. Informacje, które dla osób widzących prezentowane są na ekranie, NVDA odczytuje głosem, lub prezentuje na podłączonym do komputera monitorze brajlowskim.


  Czytaj więcej →
 • Dostępność pakietu biurowego LibreOffice

  Spis treści:

  - Narzędzia ułatwień dostępu w pakiecie LibreOffice
  - Widok
  - Wygląd
  - Ułatwienia dostępu
  - Skróty klawiaturowe (ułatwienia dostępu w pakiecie LibreOffice)
  - Ogólne skróty klawiaturowe w LibreOffice


  Czytaj więcej →